KÖYÜMÜZLE İLGİLİ TARİHİ BİLGİLER

MEYHAZER TARİHİ İLE İLGİLİ YENİ BİLGİLER

Köyümüzün tarihi ile ilgili yaptığım araştırmalarda daha önce hiç bilinmeyen bir veriye ulaştım. Hicri 1250 Miladi 1830 tarihli Meyhazer köyüne ait nüfus kaydı. Bu kayıt beni çok sevindirdi ve hemen bu kayıttaki verileri Osmanlıca (Rik'a) okuyabilen bir uzmana okutarak ulaştığım sonucu burada sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle II. Mahmut dönemi nüfus sayımlarından olan bu nüfus defterine göre Meyhazer köyünde toplam 9 hane ve 18 erkek nüfus bulunmaktadır. Böylece köy hakkında kesin olarak bilinen tek şey olan Trabzon Salnamelerinde yer alan 1870 tarihli 9 hane 26 nüfus bilgilerine yeni bir tarihi kaynak eklenmiş oldu. Artık elimizde bu tarih itibariyle (Ekim 2010) iki adet tarihi vesika bulunmaktadır. Bu vesikalardan birisi 1870 tarihli Trabzon Salnamesi ve ikincisi ise 1830 tarihli II. Mahmut dönemi nüfus kayıt defteridir.

Bu nüfus defterinde kadınlar yer almamaktadır. .Sadece erkek nüfus yazılmıştır. Haneler ayrı ayrı yazılmış ve köyün muhtarı ilk sırada zikredilmiştir. Hanedeki insanlar yazılırken başta o hanedeki hane reisinin adı, sonra "ter sakal, sarı sakallı, kır sakallı, ak sakallı, ter bıyıklı, uzun boylu, orta boylu" gibi kişinin eşgali yazılmıştır. En altta da yaşı yazılmaktadır. Bu açıdan oldukça önemlidir. O devirde yaşayan insanların eşkalleri ve yaşları bilinebilmektedir.

Bu nüfus defteri Meyhazer ile ilgili özellikle son zamanlarda ortalıkta dolaşan ve bu sitede de yer verdiğim soy ağacının tam doğru olmadığını da göstermektedir. Özellikle Baba Dervişoğulları (Buharadan Gelme) efsanesinin altına Süleyman'ın oğulları olarak sunulan ve kardeş oldukları iddia edilen Abdullah ve Mehmet'in kardeş olma ihtimalleri yok demektir.

Şimdi geçelim bu nüfus deftesinin Meyhazer sayfasında yazanlara. Nüfus defterinin ilk sayfasında "Gümüşhane maden-i hümayununa merbut Konas kazasının hâvî olduğu kurâda sayısı nüfus-ı zekûr-ı ehl-i İslamın tahriri keyfiyeti:" yazmakta ve köy köy nüfuslar verilmektedir. Meyhazer'in bulunduğu sayfanın transkripsiyonu şu şekildedir:

 

MEYHÂZER

Hane 1

 1. Muhtarı, uzun boylu ak sakallı Yakup oğlu Mustafa. Yaş: 65
 2. Oğlu imam uzun boylu Salih. Yaş: 45
 3. Diğer oğlu sarı bıyıklı Mahmut. Yaş: 35
 4. Torunu Süleyman veled-i Salih. Yaş: 20

Hane 2

 1. Kısa boylu kır sakallı Mahmut oğlu İbrahim. Yaş: 45
 2. Oğlu Mustafa. Yaş: 15

Hane 3

 1. Uzun boylu kara sakallı Süleyman oğlu Mustafa. Yaş: 45

Hane 4

 1. Uzun boylu kara sakallı Abdullah oğlu Ali. Yaş: 40

Hane 5

 1. Karındaşı Said. Yaş: 20

Hane 6

 1. Diğer karındaşı orta boylu terbiyeli Osman veled-i Abdullah. Yaş: 25

Hane 7

 1. Uzun boylu kara sakallı Derviş oğlu Mehmet. Yaş: 40
 2. Oğlu Derviş. Yaş: 12
 3. Diğer oğlu Abdülkadir. Yaş: 10
 4. Diğer oğlu İsmail. Yaş: 5
 5. Diğer oğlu Mustafa. Yaş: 2

Hane 8

 1. Uzun boylu sakallı el-Hac İbrahim oğlu Osman. Yaş: 40

Hane 9

 1. Uzun boylu sarı sakallı Osman oğlu Ali. Yaş: 45
 2. Oğlu Mehmet Yaş: 2

 

Bu tarihi belgenin ilk 5 kişisine ait kısım şu şekildedir:

 

Evet Hicri 1250 Miladi 1830 tarihli Meyhazer köyüne ait nüfus kaydı böyle. Bu kayda baktığımızda 1830 yılında da 1870 yılında olduğu gibi 9 hane olduğu görülmektedir. Hatta 1870 yılında 26 olan toplam nüfusa karşılık 1830 yılında 18 erkek nüfus vardır.


Ayrıca halihazırda köyde yer alan haneler bu listedeki dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci hanelerle bağlantılıdır. Dolayısıyla kalan beş (5) hanenin akıbeti bilinmemektedir. Abdullah’ın oğulları olarak sayılan ve zaten halihazırda bilinen Ali, Said ve Osman; dördüncü, beşinci ve altıncı haneler olarak sayılmışlardır. Dervişin oğlu Mehmet ve 5 oğlundan oluşan ailesi de yedinci hane olarak sayılmışlardır. Bu dört hane köyün bilinen hanelerini oluşturmaktadır. Beşinci hane olarak zikredilen (Molla) Said Kelkit’in Şurut köyüne göç etmiştir. Birinci, ikinci, sekizinci ve dokuzuncu haneye ne olduğu şimdilik bilinmemektedir. Ya erkek evlatları olmadığından bitmiş, veya göç etmiş, yahut da vurgun ve benzeri bir şeye maruz kalma ihtimalleri mevcuttur… Kim bilir belki de babamın çocukluğunda Trabzon tarafından köye keklik avlamaya gelip de Yukarıköyü gösterip “Oğlum ben Meyhazerliyim, ordaki konak da benim dedemindi” diyen 50-60 yaşlarındaki adam da bu ailelerden birine aitti…

KAYNAK:AHMET ARSLAN

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret74791
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Hava Durumu